טיפים/ מה לבדוק ברכישת מגרסת נייר / איך לבדוק

לפני רכישת מגרסה עליך לשקול ולהעריך מספר קריטריונים כדי שבחירתך תתאים בצורה הטובה ביותר לצרכיך.
שני הקריטריונים החשובים ביותר הם:

 • כמות הנייר שברצונך לגרוס (יומית, שבועית, חודשית)
 • מסגרת התקציב לרכישת מגרסה

דברים נוספים שעליך לבדוק:

 • מנוע
 • סכינים
 • גיר (מערכת גלגלי שינוע)
 • אברלוד (נתיך)
 • מהירות גריסה
 • רוחב חיתוך
 • אחריות

מנוע

יש לוודא שהספק (כוח סוס) המוצהר זהה לרשום על גבי המנוע, מכיוון שלעיתים קרובות קיים חוסר התאמה בניהם.  הסיבה – מאחר ומהירות המנוע נעה בין 1500 ל – 3000 סיבובים בדקה חייב היצרן להוריד ע"י תשלובת את המהירות – כתוצאה מהורדת המהירות כוח המנוע עולה לכן יש יצרנים שמציינים את חוזק המנוע ביציאה (לא הוגן) לכן לא להתעצל ולדרוש ולבדוק את מפרט המנוע.

סכינים

במגרסה תעשייתית חייב להיות ראש הסכינים מורכב מסכינים בודדות ולא מיקשה אחת, זאת מאחר ובמקרה ונשבר סכין, מוחלף רק הסכין והשבור ולא כל ראש הסכינים שעלותו יקרה מאוד

גיר

וודא שמערכת גלגלי השיניים עשויה ממתכת ולא מפלסטיק (או קולון). לא להתפשר ולא לוותר מהסיבה שאורך חייהם קצר ועלות תיקונם גבוהה.

אוברלוד

תפקידו להגן על המנוע מפני שריפה. במקרה של התחממות המנוע, האוברלוד קופץ ומפסיק את פעולת המגרסה. הגורס לא יכול לדעת מתי המגרסה חמה (רותחת) ולכן זה תפקידו של האוברלוד (נתיך).
האוברלוד חייב להיות חיצוני דבר שחוסך עלות קריאת טכנאי, מכיוון שע"י פעולה פשוטה של לחיצה על האוברלוד המגרסה ממשיכה בפעילותה.

מהירות גריסת נייר

במגרסה שמותקן בה מנוע חלש המהירות תהיה איטיות יותר (3 מטר לדקה). התוצאה – זמן הגריסה ארוך יותר. זמן גריסה סביר ומומלץ הוא 11 מטר לדקה.

רוחב חיתוך

את כמות הדפים הנגרסת בבת אחת קובעים שני מצבים:

 1. חוזק מנוע
 2. רוחב חיתוך

במגרסה שרוחב החיתוך בה הוא 6 מ"מ (רוחב שלא מומלץ מבחינה של סודיות) תגרוס המגרסה יותר דפים לעומת מגרסה זהה שרוחב החיתוך שלה הוא 3.8 מ"מ. לכן כאשר אתם עורכים השוואה דאגו לוודא בנוסף לסעיפים הקודמים את מידת רוחב החיתוך.

אחריות

ניתנת לשנה אחת על המגרסה. לסכינים כל חברה קובעת כראות עיניה, זאת מאחר והסכין הוא המרכיב העיקרי בעלותו יש לדאוג לקבל מקסימום של זמן.

 

כותב שורות אלה מר' מדינה אורי  מנכל חברת א. מדינה חברה העוסקת ביצור מגרסות נייר כחול לבן משנת 1969 קראתי באינטרנט על "מומחים" שמצעים "רעיונות "  מה לבדוק לפני רכישת מגרסה אני  מאמין שכונתם טובה  אולם מקצועם מנהלי מכירות ולדאבונם מעולם לא בנו מגרסה.

לסיכום:

במגרסות מתוצרתנו אנו מתחייבים ל:                                                                                             המנוע מצוין חוזקו האמיתי לפי סימון היצרן.

 

סכינים באיכות גבוהה ביותר  לכן האחריות  שניתנת ללא הגבלת זמן.

גיר תשלובת (גלגלי שיניים) אך ורק מפלדה.

רוחב חיתוך – 3.8 מ"מ  מקסימום מידה גדולה יותר לא שומרת על סודיות – מאחר ואנו היצרנים אנו מסוגלים לספק כל מידה של רוחב החיתוך לפי דרישת הלקוח.

מאחר  והמנוע המורכב  במגרסות הנייר מתוצרתנו  כאמור חזק + מומנט התנעה – לכן דבר זה מאפשר לקבוע מהירות גריסת נייר בקצב של 11 מטר לדקה לעומת המתחרים 3 מטר בדקה דבר זה מרכיב חשוב בשקול רכישת מגרסה מהסיבה של חיסכון כספי .